Zastosowanie zębatek owalnych

Rowerowe przejażdżki to ogromna frajda nie tylko dla profesjonalnych kolarzy, ale także dla zwykłych amatorów, którzy lubią spędzać w ten sposób weekendy lub wolne popołudnia po pracy. Czasem jednak, jak w każdym sprzęcie, coś ulegnie zużyciu i trzeba podjąć się naprawy. Niekiedy mamy też ochotę coś ulepszyć i poprawić w ten sposób parametry naszego sprzętu.

Rodzaje zębatek rowerowych

zębatki owalneKluczowym elementem każdego rowerowego mechanizmu jest zębatka. Od jej rodzaju zależy sprawna praca pojazdu oraz lekkość przełożenia. Do jej wymiany może nas zatem skłonić nie tylko jej zużycie, podyktowane czasem oraz stopniem eksploatacji, ale także chęć ulepszenia naszego sprzętu i poprawy jego parametrów. Wymiany wspomnianej części można dokonać w domowym zaciszu, bowiem nie jest to proces nadto skomplikowany, jednak konieczne jest dopasowanie kompatybilnego elementu, tak by zębatki owalne były odpowiednio dopasowane do roweru. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na liczbę zębów na tarczy, bowiem to od niej zależy maksymalna twardość przełożenia, jaką uda nam się uzyskać, a to z kolei wpływa na maksymalną prędkość naszego dwukołowego pojazdu. Duże znaczenie ma też wielkość oraz kształt ramy rowerowej, gdyż nie każda wielkość zębatki będzie dobrze pracowała z dana ramą. Jeśli dokonamy złego wyboru, wówczas za duża tarcza może obcierać o tylny trójkąt ramy, a to wpływa negatywnie na pracę naszego sprzętu oraz nasz komfort jazdy.

Wymiana niektórych elementów roweru podyktowana jest koniecznością, wynikającą ze zużycia w wyniku eksploatacji, jak i chęcią poprawy parametrów naszego dwukołowego pojazdu. Zębatka ma ogromne znaczenie dla pracy całego mechanizmu napędzającego, dlatego to właśnie ta część jest często wymieniana, by podnieść jakość korzystania z jednośladu.