Zaczepy kulowe do przyczep

W dzisiejszych czasach, aby ciągnąć przyczepę za samochodem, wymagany jest odpowiedni zaczep, czyli taki, który spełni wymagania norm bezpieczeństwa, jakie obowiązują w Polsce. Praktycznie, takie normy obowiązują w całej Europie i są to normy, które Polska przyjęła po przyjęciu do Unii Europejskiej.

Zastosowanie wytrzymałego zaczepu w przyczepie

wytrzymały zaczep kulowy do przyczepkiJeśli tzw. sercem samochodu jest jego silnik, to „sercem” przyczepy będzie zaczep. Przy nieodpowiednio wytrzymałym zaczepie, sama przyczepa nie będzie się praktycznie do niczego nadawać, jedynie np. jako pojemnik do przechowywania rzeczy niepotrzebnych. Jeśli jednak zastosujemy odpowiedni wytrzymały zaczep kulowy do przyczepki, staje się ona jednocześnie pełnoprawnym pojazdem bezsilnikowym, który jest upoważniony do jazdy po drogach publicznych. Aby zaczep był wytrzymały, powinien być wykonywany z jednolitego metalu. Zazwyczaj taki metal jest ocynkowany i dobrze zabezpieczony przed działaniem rdzy. Wtedy daje to gwarancję długiego i bezpiecznego użytkowania. Ale i to nie eliminuje okresowego przeglądania zaczepu, ponieważ jest on narażony na duże przeciążenia i szarpania podczas użytkowania. Większość kierowców sprawdza zaczep od przyczepy za każdym razem, kiedy wyruszają w drogę z zamiarem przewiezienia jakiegoś towaru. Jest to bardzo dobry nawyk, bo nawet jeśli zaczep jest nowy, zawsze istnieje możliwość niespodziewanych zdarzeń. Choć są to rzadkie wypadki, trzeba je brać pod uwagę za względów bezpieczeństwa na drodze.

Właściciele przyczep starają się, aby były one zwykle w doskonałym stanie. Także – a może przede wszystkim – dbają o stan jednego z najważniejszych czynników, czyli stanu zaczepu. Jego bezawaryjność gwarantuje bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i innych użytkowników dróg.