Zabawa i rozwój dzieci w wieku przedszkolnym – zabawki kreatywne

Kiedy dziecko idzie do przedszkola, wiele się zmienia w jego życiu i otoczeniu: poznaje nowe zasady współżycia w grupie, zmianę opiekuna z rodzica na wychowawcę. Niektórym dzieciom nie sprawia to najmniejszego kłopotu, a inne potrzebują więcej czasu na zaznajomienie się z nowym otoczeniem.

Zabawki kreatywne dobre dla rozwoju

zabawki kreatywne dla dzieciZabawki kreatywne dla dzieci często nawiązują do zabaw typowych dla przedszkolaka. Jednak maluchy w tym wieku uwielbiają zabawy ruchowe. Jeśli mają okazję bawić się w nie na powietrzu, w doskonały sposób budują swoją siłę fizyczną i odporność. Na tym etapie rozwoju kształtuje się układ kostno-mięśniowy. Zabawki edukacyjne dla dzieci powinny być dostosowane do etapu rozwojowego, na jakim się aktualnie znajdują. Maluchy w naturalny sposób dążą do rywalizacji, więc najlepsze zabawki edukacyjne dla 3 latka powinny nawiązywać do tej skłonności (np. pierwsze gry) i wspierać do odkrywania coraz to nowych umiejętności. Kiedy przeszukujemy internet i oglądamy zabawki edukacyjne dla 4 latka często odnosimy wrażenie, że w natłoku produktów ciężko dopasować coś odpowiedniego. Dziecko w tym wieku rozwija w sposób szczególny umiejętności manualne – dlatego wszelkiego rodzaju kolorowanki są idealnym sposobem spędzania wolnego czasu. Kształtowana jest zdolność ruchowa w zakresie biegania i skakania, warto nauczyć malucha np. gry w klasy. Ulubioną zabawą bywa często popularny berek, czy jazda na rowerze (najpierw – biegowym, a później – z pedałami). Dziewczynki lubią także formy zabawy typu nawlekanie elementów na sznurek, tworzenie własnej biżuterii.

Chłopców interesują zazwyczaj środki transportu, rodzaje samochodów. Obserwując dziecko szybko zauważymy, jakie ma zainteresowania i jaka forma zabawy najbardziej je cieszy. Wspólne spędzanie czasu jest ważne.

Więcej na naukowazabawa.pl