Więźba dachowa z drewna

Podczas budowy domu, niezależnie od technologii, wciąż wykonuje się drewniane konstrukcje dachowe. Wynika to przede wszystkim z właściwości tego materiału. W konstrukcjach tego typu działają siły zginające, rozciągające oraz ściskające. Właśnie ten naturalny materiał jest w stanie w bezpieczny sposób je przenosić na kolejne elementy.

Drewniane konstrukcje nośne 

więźby dachoweW zależności od powierzchni danego budynku, należy dobrać odpowiedni rodzaj więźby dachowej. Rodzaj konstrukcji musi być tak dobrany, aby bezpiecznie przenosić dane obciążenia oraz aby siły zewnętrzne nie powodowały zbyt dużego ugięcia krokwi. Przy budowie niewielkich obiektów, możemy zastosować więźbę krokwiową. W takim rozwiązaniu stosujemy głównie tylko krokwie oraz wiatrownice, których zadaniem jest usztywnienie całej konstrukcji. W dzisiejszych czasach jednak niewiele osób decyduje się na tak mały domen, dlatego znacznie częściej możemy spotkać więźby dachowe jętkowe lub płatwiowo – kleszczowe. W takich konstrukcjach występują wiązary pełne i puste. Wiązary pełne są to te, które są wyposażone we wszystkie elementy – między innymi jętkę lub kleszcze, płatwie, słupy oraz miecze. Standardowo co trzeci lub czwarty wiązar pełni funkcję kompletnego, jednak należy pamiętać, że dokładne określenie układu konstrukcji powinno zostać określone na podstawie najbardziej niekorzystnej sytuacji obliczeniowej i dokładnych obliczeń statycznych.

Dzisiaj w ofercie wielu firm pojawiła się możliwość wykonania więźby na zamówienie. Dzięki temu cieśla nie musi wykonywać na budowie dopasowywania elementów. Zamiast tego, firma wykonuje bardzo szczegółowy model 3D danej konstrukcji, na podstawie którego bardzo dokładne maszyny wycinają wszystkie elementy, które wystarczy złożyć według otrzymanych wytycznych.