Wady wzroku wrodzone i nabyte występujące u dzieci

Wśród wielu specjalistów z zakresu medycyny warto zwrócić uwagę na okulistę dziecięcego. Jest to specjalista, który zajmuje się leczeniem i korygowaniem wad wzroku występujących u dzieci. Nie da się ukryć, że obecnie wady wzroku dotykają dzieci coraz częściej.

Zastosowanie okularów i soczewek w korekcji wad wzroku

okulista dziecięcy bydgoszczWynika to z faktu, że dzieci już od najmłodszych lat korzystają z urządzeń elektronicznych, które wcale nie wpływają pozytywnie na narząd wzroku. Poza tym jest też wiele wad wrodzonych, z którymi dzieci borykają się od najmłodszych lat. Z wad wrodzonych często występuje zez. Zez może mieć różne postacie np. zez zbieżny, zez rozbieżny i inne. Zez może być korygowany przez noszenie specjalnych okularów. Okulary korekcyjne dla dzieci z zezem powodują, że nierówne rozmieszczenie tęczówek i źrenic praktycznie nie jest widoczne. Poza tym okulista dziecięcy bydgoszcz radzi sobie z najpopularniejszymi wadami wzroku występującymi u dzieci tj. krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm. Wrodzone wady wzroku są zazwyczaj bardziej zaawansowane niż te nabyte. Krótkowzroczność wrodzona może wynosić nawet -7 dioptrii. Wtedy konieczne jest noszenie tzw. okularów cylindrycznych. Nie ma jednak obawy co do wyglądu takich okularów. Aktualnie tworzone są takie modele, które nie różnią się wyglądem od zwyczajnych okularów. Okulista przepisuje receptę na okulary, którą można zrealizować w każdym salonie optycznym.

Wybór okularów dla dzieci jest bardzo duży – od zwyczajnych klasycznych modeli, do okularów z kolorowymi oprawkami. Można też pokusić się o zakup soczewek, ale w przypadku dzieci dobrze sprawdzają się praktycznie tylko soczewki jednodniowe, które są zmieniane każdego dnia. Niektóre wady można korygować operacyjne np. przy pomocy lasera używanego do leczenia wad wzroku u dzieci i dorosłych.