Trochę o outsourcingu pracowników

W ostatnich czasach na ryku pracy pojawiło się wiele firm które specjalizują się w pracy tymczasowej i outsourcingiem pracowniczym. Z roku na rok pojawi się coraz więcej takich firm. Firmy oferujjące outsorcing są już obecne niemalże w większości krajów. Czym jest outsourcing?

Wady i zalety outsourcingu pracowników

outsourcing pracownikówNarzędziem, które w obecnych czasach jest coraz częściej wykorzystywane przez pracodawców jest outsourcing pracowniczy. Polega on głównie na przekazanie dotychczas wykonywanych zadań przez pracownika etatowego na usługodawcę. Często nazywany jest wynajmem pracowników. Taki usługodawca nie jest powiązany z bezpośrednio z naszym przedsiębiorstwem. Taki outsourcing pracowników jest najczęściej sposobem na zmniejszenie liczby etatów w firmie lub nie zwiększaniem ich przy równoczesny zachowaniu efektywności i skuteczności działania. Firmy decydują się na outsourcing ze względu na cele ekonomiczne. Takie przekazanie zadań do firmy zewnętrznej związane jest często z redukcją kosztów oraz ograniczenie ryzyka ekonomicznego. Najczęściej taki usługodawca jest firmą lub osobą specjalizującą się w danej dziedzinie. Często duże korporacje nawiązują współpracę z firmami specjalizującymi się w rekrutacji czy obsłudze kadrowej. Takie firmy przejmują od przedsiębiorstwa obowiązki związane np. z pozyskiwaniem nowych pracowników. Oprócz szeregu zalet jaki taki najem pracowników posiada należy zwrócić uwagę na wady. Do nich należy przede wszystkim fakt iż wpływa on negatywnie na budowanie relacji w zespole, powoduje brak identyfikacji z firmą. Często wpływa to również na brak zaangażowania pracowników którzy mają świadomość iż wypełniają swoje obowiązki z danej firmie tylko przez krótki czas.

Outsourcing pracowniczy jest nowym tworem który zyskuje na popularności. Wśród jego licznych zalet wymienić możemy redukcję kosztów czy ograniczenie ryzyka. Warto jednak dodać iż jest to rozwiązanie które może powodować zmiejszenie zaangażowania a prowadzony w sposób nieprawidłowy może rodzić konsekwencje finansowe.