Togi prawnicze – spadek po starożytności

Pojęcie togi niemal automatycznie odnosi umysł współczesnego człowieka do skojarzenia z czasami antycznymi, kiedy to taki rodzaj stroju królował wśród starożytnego społeczeństwa. Trudno rzeczywiście oddzielić skojarzeń togi z postaciami rzymskich postaci, zwłaszcza dostojników. Choć przez szereg wieków sposób ubierania się ludzi przeszedł znaczące ewolucje i wykształcił nowocześniejsze i wygodniejsze formy, te najstarsze i tradycyjne kroje znalazły sposób, by zachować się do czasów dzisiejszych jako stroje używane w sytuacjach zupełnie wyjątkowych.

Toga prawnicza

 

toga prawniczaToga, czyli fałdzisty, luźny strój zakładany w starożytnym Rzymie jako odzież wierzchnia, pozostała zaś istotnym atrybutem, związanym z instytucjami, których korzeni należy szukać właśnie w starożytności. Togi odnaleźć można obecnie w środowiskach akademickich, gdzie stanowią oficjalny strój władz uniwersyteckich. Zakładane są przy wyjątkowych, uroczystych okazjach, związanych z życiem uczelnianym. Jest to oczywiście ukłon w stronę antycznych tradycji zgłębiania wiedzy o świecie i pamiątka tego, że pierwsze ośrodki tym właśnie się zajmujące, zostały stworzone już przez starożytnych.
Podobnie wygląda sytuacja władzy sądowniczej, dla której wciąż obowiązujące podstawy stworzyło Imperium Rzymskie. To w państwie starorzymskim dokonano kodyfikacji praw, a najstarsze zapisy, które zapisało się w historii jako prawo dwunastu tablic, zawierało sentencje regulujące prawo na wszystkich jego płaszczyznach: cywilne, karne, sakralne, państwowe i procesowe. Pochodzące z niego zapisy obowiązują nadal, mimo wszystkich wieków, jakie upłynęły od czasu ich ustanowienia. Togi prawnicze, czyli stroje, jakie także do czasów dzisiejszych zakładają prawnicy uczestniczący w rozprawach sądowych, także są rodzajem hołdu złożonego twórcom systemu sądownictwa.

Współczesne togi prawnicze nie naśladują oczywiście bezpośrednio tóg, jaki zakładali starożytni Rzymianie. Nie są to umiejętnie zawijane płachty płótna, ale raczej rodzaj obszernej sukni czy peleryny, ozdobiony tuż przy dekolcie żabotem w konkretnym kolorze.