Szkolenia scrum a wpływ na zespół

Kiedy zatrudniałem się do firmy, gdzie ostatnio pracuję wiedziałem, że w tej korporacji chodzi o rozwój pracownika. Wiedziałem także, że czeka mnie szereg szkoleń dzięki którym będę jeszcze lepszym pracownikiem a i otrzymam stosowny certyfikat. Szkolenie Scrum było tego najlepszym przykładem.

Praca w zespole – Scrum Master

scrum master certificationNasz project manager powiedział nam, że w przyszłym tygodniu będziemy brali udział w niezwykłym dość wydarzeniu. Będzie to właśnie szkolenie Scrum Master, którego ukończenie udokumentuje certyfikat. Ci, którzy ukończą to szkolenie mogą liczyć na liczne profity – między innymi szybszą ścieżkę awansu jak również w razie ewentualnego odejścia inne firmy honorują ten certyfikat. Byłem zadowolony, że dostałem taką szansę i od razu zapytałem czego będzie dotyczyć to konkretne szkolenie. Okazało się, że scrum master certification poprawi komunikację w naszym zespole, zacieśni więzi i zachęci do większej współpracy. W sumie to rozumiałem. Jak w każdym miejscu wiele było indywidualności iwszyscy chcieli się pokazać jako soliści z jak najlepszej perspektywy. A tutaj nagle przyszło do szkolenia. My mieliśmy poprawić komunikację między sobą, natomiast nasz manager miał poprawić komunikację między nim a działami. Rozmowy musiały być na znacznie większym poziomie, a telefony i wiadomości elektroniczne nie powinny być ignorowane. Do tego wiele osób skarżyło się na harmonogram pracy, więc i to trzeba było poprawić.

Kiedy tylko przyszedł czas szkolenia wszyscy byli podekscytowani i skupieni. Chodziło bowiem nie tylko o certyfikat, ale poprawę naszych kontaktów, a w gruncie o lepsze wyniki całego zespołu. Współpraca między nami zaczęła się układać znacznie lepiej, co przełożyło się na ogólne wyniki projektowe naszej grupy.