Rola oflisiarek tartacznych

Każdy tartak musi być wyposażony w odpowiednie maszyny, które usprawnią jego pracę. Dlatego też w miejscach takich zawsze zobaczyć można piły tarczowe i obrzynarki. Jednak jednymi z najważniejszych urządzeń są oflisiarki, bez których nie można byłoby produkować desek na skalę przemysłową. Ich działanie jest stosunkowo proste, lecz nie może być zastąpione innymi maszynami, a praca ręczna nigdy nie będzie tak efektywna.

Działanie oflisiarek w tartaku

oflisiarkaTartaki skupiają się na wytwarzaniu desek, które następnie mogą być odsprzedane dla firm meblarskich i budowlanych. Jednak żeby mogły one powstać, niezbędna jest oflisiarka. Jest to specjalna maszyna, do której za pomocą taśm wprowadzana jest kłoda drewna. Urządzenie za pomocą pił, ścina jej boki tak, że uzyskuje kwadratowy przekrój. Dopiero w takiej formie, może zostać pocięta na równe deski, które nadawać się będą do sprzedaży. W wyniku użycia oflisiarki powstają tak zwane oflisy, czyli nieregularne zaokrąglone kawałki drewna. Najczęściej przerabiane są na listewki oraz paliwo kominkowe lub wiór. Niektóre tartaki współpracują jednak z mniejszymi manufakturami meblarskimi, które wytwarzają z nich unikatowe elementy wystroju wnętrz, takie jak stoły i krzesła. Same oflisiarki wymagają regularnych przeglądów i ostrzenia noży tnących. Dzięki temu uniknąć można awarii i zapewnić ich poprawne działanie przez wiele lat.

Oflisiarka to niezbędna w każdym tartaku maszyna. Za jej pomocą ścina się zaokrąglone części kłód. W wyniku tego nabierają kwadratowego przekroju, który umożliwia wytwarzanie z nich desek. Urządzenie powinno być regularnie poddawane przeglądom i zabiegom konserwacyjnym, a noże tnące wymagają ostrzenia i wymiany w razie zużycia. W ten sposób można zapewnić maszynie długą żywotność.