Prawo jazdy na motocykl

Prawo jazdy kategorii A uprawnia nas do prowadzenia motocyklów. Jednak nie na wszystkie motocykle potrzebujemy mieć prawo jazdy. Na prowadzenie tych o małej pojemności wystarczy nam dowód osobisty. Jednak najpierw należy sprawdzić jaki motocykl już posiadamy.

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kategorii A?

prawo jazdy a krakówJest kilka kategorii prawa jazdy na motocykl. Pierwszą z nich jest kategoria AM, o którą ubiegać się mogą osoby od czternastego roku życia. Druga kategoria to A1. O tą mogą starać się osoby od szesnastego roku życia. Kolejna kategoria to A2, o którą można starać się od ukończenia osiemnastego roku życia. Na końcu jest kategoria A, o którą mogą walczyć osoby dopiero od dwudziestego czwartego roku życia. Wszystkie te kategorie określa masa całkowita motoru, pojemność silnika oraz moc silnika. Kategoria A uprawnia nas do prowadzenia każdym motocyklem, bez względu na jego masę, moc czy pojemność silnika. Dlatego na prawo jazdy a kraków jest tak wielu chętnych. Kurs na prawo jazdy kategorii A składa się z dwóch części, teoretycznej i praktycznej. Całość trwa pięćdziesiąt godzin, z czego trzydzieści godzin to teoria a dwadzieścia praktyka. Kurs kosztuje od tysiąca stu do tysiąca sześciuset złotych. Kurs zaczyna się od części teoretycznej, w której należy poznać przepisy ruchu drogowego. Po zakończeniu części teoretycznej należy zdać egzamin wewnętrzny. Pozytywny wynik egzaminu wewnętrznego uprawnia nas do rozpoczęcia części praktycznej. Na początku tej części poznaje się budowę motocykla, ćwiczy się jazdę po placu i po mieście.

Po zakończeniu części praktycznej można zapisać się na egzamin, który również obejmuje dwie części. Dlatego nie warto lekceważyć części teoretycznej na kursie. Po zaliczeniu części teoretycznej trzeba również zaliczyć część praktyczną.