Opiekunki dla osób straszych

Kiedy w rodzinie starsza osoba zaczyna chorować i nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować, to najczęściej jeden członek rodziny się nią zajmuje. Lecz bywa też, że nie ma takiej możliwości i wtedy trzeba wynająć opiekunkę. 

Kto się opiekuje starszymi osobami w Niemczech?

opiekunka osób starszych w niemczechWiększość z nas ma babcię, lub dziadka, którzy nie zawsze są samodzielni. W Polsce większość osób opiekuje się takim członkami rodziny, ponieważ najczęściej nie stać nas na wynajęcie płatnej opieki. Inaczej jest zagranicą. W Niemczech mało kto się zajmuje niedołężnym rodzicem, czy babcią, ponieważ każdy intensywnie pracuje i nie może sobie pozwolić na zaniedbanie tego obowiązku. Niemczy często korzystają z usług polskich opiekunek, gdyż są znacznie tańsze niż niemieckie. Opiekunka osób starszych w Niemczech może zarobić od trzech do nawet pięciu tysięcy złotych za jeden miesiąc pracy, więc jest to na polskie warunki spory zarobek. Oczywiście stawka może wzrosnąć jeżeli kandydatka potrafi się komunikować w języku niemieckim, ale nie jest to warunek konieczny w znalezieniu pracy. Opieka polega na całodobowej pielęgnacji osoby starszej, razem z myciem, podawaniem leków i jedzenia. Niekiedy trzeba tez prowadzić gospodarstwo domowe podopiecznego, gdyż mieszka samotnie. Do pracy w Niemczech jako opiekunki są kierowane najczęściej kobiety po czterdziestym piątym roku życia, które posiadają choć minimalne doświadczenie i wykazują się empatią i chęcią niesienie pomocy osobom słabszym i starszym. Praca opiekunki wiąże się z kilkutygodniowym wyjazdem.

Nie każdy jest gotowy na rozłąkę z rodziną, ale często warunki płacowe przeważają szale na korzyść wyjazdu. Opiekunki do pracy w Niemczech wyjeżdżają przynajmniej kilka razy w roku na okres od sześciu do nawet dwunastu tygodni.