Metody cięcia szkła organicznego

Współczesny rynek materiałowy oferuje szereg ciekawych produktów o bardzo przydatnych właściwościach dla wielu branż. Aby zachowały wszystkie swoje parametry niezbędna jest ich odpowiednia obróbka i sposoby łączenia. Jednym z takich materiałów jest bardzo popularny akryl określany mianem szkła organicznego.

Właściwe docinanie plexiglasu

cięcie akryluAkryl jest produktem o bardzo wielu zastosowaniach wynikających z jego ciekawych właściwości. Głównym składnikiem akrylu jest tzw. PMMA czyli poli (metakrylan metylu), a w potocznym nazewnictwie jest znany jako plexiglas lub najzwyczajniej pleksi czyli transparentne tworzywo sztuczne. Jedną z najważniejszych czynności przy obróbce jest cięcie akrylu i należy pamiętać o odpowiednim doborze metod do jego wykonania. Pleksi jest materiałem dorównującym twardością miedzi i stopom lekkim więc najodpowiedniejszymi narzędziami do cięcia będą te wykorzystywane do obróbki drewna lub metalu. Dotyczy to również innych czynności jak wiercenie i toczenie. Akryl wymaga cięcia z niezbyt dużą prędkością aby nie wywołać przegrzania materiału grożącego trwałymi zmianami jego budowy strukturalnej. Będzie się to później przejawiać pęknięciami pogłębiającymi się pod wpływem czynników chemicznych. Podczas cięcia akrylu należy przestrzegać trzech podstawowych zasad, które polegają na zapewnieniu chłodzenia cieczą, usuwaniu opiłków oraz stosowaniu ostrych narzędzi. Cięcie akrylu może odbywać się ręcznie przy użyciu piły do metalu ale tylko w przypadku drobnych cięć, gdyż powoduje ono strzępienie krawędzie. Dobrym sposobem na wycinanie krzywizn w akrylu w grubych blokach jest zastosowanie pił taśmowych. Piła tarczowa z odpowiednio dobranymi ostrzami i prędkością obrotów również spełni swoje zadanie. Najlepszym jednak rodzajem piły do cięcia akrylu jest piła tarczowa ze stali szybkotnącej. Zapewnia najlepszą jakość krawędzi, które wymagają jedynie polerowania papierem ściernym.

Najkorzystniejszym sposobem docinania akrylu jest użycie lasera. Zapewnia on absolutnie dokładne odwzorowanie kształtów, oszczędność materiału poprzez minimalizację ilości odpadów oraz znakomitą jakość krawędzi. Od jakości cięcia zależy na późniejszym etapie jakość wykonywania połączeń.

Metody cięcia szkła organicznego
Przewiń do góry