Jakimi językami posługują się Francuzi

Francja – jeden z bogatszych i bardziej zaludnionych krajów europejskich. Jest to państwo, z którego zdaniem liczą się na arenie międzynarodowej. Gospodarka francuska jest świetnie rozwinięta, a obywatelom tego kraju bardzo dobrze się w nim żyje. Turyści również chętnie ciągną do Francji – odwiedzają Lazurowe Wybrzeże, Paryż czy inne miasta i miasteczka. We Francji warto spróbować tradycyjnego sera czy wina oraz wsłuchać się w urokliwą francuską muzykę.

O języku francuskim i Francuzach słów kilka

język francuski we FrancjiPrawda jest taka, że przy wszystkich, niewątpliwych urokach tego państwa, ma ono jeden mankament. A może należałoby powiedzieć, że to jego mieszkańcy – Francuzi – mają jedną, dużą wadę. Problem ten polega na tym, iż Francuzi w przeważającej większości nie mówią w żadnym innym języku niż tylko po francusku. O ile zrozumiałym jest, że język francuski we Francji byłby językiem dominującym, to jednak biorąc pod uwagę jak wielu obcokrajowców lub osób innego pochodzenia, mieszka we Francji, to niemówienie przez nich w żadnym innym języku, jak tylko w swoim, wydaje się co najmniej nienormalne. Statystyki pokazują, że dziewięćdziesiąt procent Francuzów mówi wyłącznie po francusku. Problemem jest też to, że niewyedukowani są nawet pracownicy międzynarodowych placówek. Na lotniskach, w hotelach, przy różnych zabytkach – do obsługi zatrudnia się chętniej obcokrajowców, mówiących po francusku, ponieważ Francuzi nie chcą uczyć się żadnego innego języka i turyści mają problem żeby się z nimi porozumieć.

Wydawałoby się, że problem ten, w tak cywilizowanym kraju jakim jest Francja, jest wręcz niemożliwy. Zwłaszcza że Francję uważa się za jedną ze stolic Unii Europejskiej, zjednoczonej struktury, skupiającej wielu ludzi, wiele państw i wiele języków. Być może któregoś dnia Francuzi postanowią się nauczyć innego języka niż swój własny. Póki co nic tego nie zapowiada.