Folie kiszonkarskie zabezpieczające przed promieniami UV

 

Zwierzęta inwentarskie takie jak krowy skarmiane są przede wszystkim paszami objętościowymi. Mowa o kiszonkach i sianokiszonkach. Oczywiście zwierzęta te dostają też pasze treściwe czyli wysokobiałkowe, ale te pasze nie są skarmiane tak często i nie muszą być przechowywane w warunkach beztlenowych.

Folie do sianokiszonek odporne na działanie czynników atmosferycznych

gruba folia do sianokiszonkiWażne jest to, by folia do przechowywania sianokiszonek i kiszonek była odporna na działanie wielu niekorzystnych czynników atmosferycznych. Kiszonki są przechowywane przede wszystkim na zewnątrz obory, a tam przecież zdarza się różna pogoda – folia nie może zostać uszkodzona przez deszcz, grad, śnieg, mróz i upał. Grube folie stosowane są najczęściej, chociaż są nieco droższe. Tylko takie folie są w stanie wytrzymać trudne warunki atmosferyczne i nie ulec rozerwaniu czy przemoknięciu. Na pewno gruba folia do sianokiszonki ma też inne zalety. Wytrzymałość to główna cecha takiej folii. Wybierając w sklepie folię do kiszonek warto sprawdzić, jaka jest jej wytrzymałość. Czasem wystarczy dotknąć taką folię, by już wiedzieć, czy wytrzyma ona działanie wielu niekorzystnych czynników. Nie każdy rolnik zdaje sobie sprawę z tego, że dobra folia kiszonkarska powinna być odporna na działanie promieniowania słonecznego ultrafioletowego. Promieniowanie UV wpływa negatywnie na bakterie kwasu mlekowego, które znajdują się w balocie. UV nie sprzyja procesom beztlenowym, czyli fermentacji.

Dlatego folia musi zabezpieczać przed promieniami UV. Najlepiej jeśli baloty będą znajdować się pod zadaszeniem lub przynajmniej będą dodatkowo przykryte specjalną grubą plandeką. Powinna mieć ona kolor biały, bo biel odbija promienie słoneczne, odbija ciepło. Folia musi bardzo dokładnie przywierać do beli, by nie było żadnych wolnych i tlenowych przestrzeni.